2024 Yılında 101 Nasıl Oynanır? İncelikleri Nelerdir?

101 nasıl oynanır?, 101 oynamanın püf noktaları nelerdir? gibi sorular , özellikle gençlerin boş zamanlarını değerlendirmek için cevap aradığı sorular arasında sıkça yer almaktadır. Söz konusu sorular 2024 yılına girdiğimiz şu günlerde de arama konusu olmaya devam ediyor.

Araştırma konusunun sebebi gerek arkadaş ortamları, gerekse de sanal ortamlarda, oyunun can sıkıntısına bire bir çare olması ve 101 nasıl oynanır her şeyiyle öğrenilmek istenmesidir.

101 Nasıl Oynanır? 101 Oynarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Makalemizde 101 nasıl oynanır? 101 oynarken dikkat edilmesi gereken püf noktalar nelerdir? 101’de toplama nasıl yapılır? 101 okey ile geleneksel okey arasındaki farklar nelerdir gibi sorulara cevaplar vermeye çalışacağız.

101 okey gibi klasikleşmiş oyunlar yerine para kazandıran oyunlar ilgimi çeker diyorsanız bu yazımızı mutlaka okuyun. 101 okey hakkında detaylı bilgi edinmek için buyurun devam edelim.

Neden 101 Okey Oynamalıyım?

Geniş bir oyuncu kitlesine sahip olan 101 okey, eğlenceli dakikalar geçirmek için sıkça tercih edilmektedir. Çayımızı alıp arkadaşlarla beraber oynadığımız klasik okey‘den daha zevkli bir şey varsa oda 101 okeydir. Herkesin severek oynadığı bu oyun, genel bir kitleye hitap etmektedir.

Ortak noktası eğlenceli bir oyun olmasından dolayı özellikle yakın arkadaş grubunca çok sevilen bir oyundur. Üstelik kısa sürede oyun severlerce bir yarış havasına girildiğinden rekabet oluşturmakta ve daha da eğlenceli olmaktadır. Peki 101 okey neden bu kadar seviliyor?

Okey nasıl oynanır? Okey oyunun püf noktaları nelerdir? Hemen okuyun…

101 Okey Neden Seviliyor?

101 okey‘i hemen herkesin sevme sebebi basit bir mantığa dayanması ve bu oyunla arkadaş ortamlarında eğlenceli vakit geçirilmesidir.

Genelde kahvehane ortamlarında dayılarımızın, amcalarımızın ellerinde gördüğümüz okey taşları, artık gençlerinde elinde bir eğlence haline gelmiştir.

Dördüncü lazım!” ifadelerinin genel olarak duyulduğu ve akıllarda bu şekilde kazınan bir oyundur. Peki birçok kişinin oynadığı 101 okey nasıl oynanır?

101 Oyununda Oyuncunun Amacı Nedir?

Oyunu oynayan oyuncuların elbetteki ana amaçları oyunu kazanmaktır. Bunu başarmak için ıstekalarında oyun sonunda kalan ve toplandığında en küçük olacak şekilde taşlar kalmalıdır. (Oyun detayları aşağıda anlatışlmıştır.)

Bu durumun temel sebebi oyunun sonunda kalan taşların oyuncuya ceza puanı olarak dönmesidir. Dolayısıyla ne kadar az taş kalırsa oyuncu daha az cezayla karşı karşıya kalacaktır.

Böyle bir durumda yapılması gereken en mantıklı hareket per olmuş taşların açılması ya da çift giden perlerin çift bölgesine açılmasıdır.

Başka alternatif ise masada ki diğer oyuncuların açmış oldukları perlere işlem yapılması olarak gerçekleşebilir.

101 Okey Nasıl Oynanır?

Herkesin severek oynadığı okeyin bir diğer türü olan 101 okeyde, normal okey olarak bilinen geleneksel okeyle aynı malzemeleri kullanmaktadır.

Ancak birçok farklı kurala sahip ve daha detaylı bir oyundur. Çay bahçelerinde, kafelerde, kahvehanelerde sıkça oynanan 101 okeyin kitlesi gün geçtikçe daha çok büyümektedir. O halde gelin 101 nasıl oynanır aşama aşama oyun kurmadan başlayarak açık şekilde ifade edelim;

101 Okey Oyunu Kurma Aşamaları Nelerden Oluşur?

1- 101 okey nasıl oynanır sorusunun cevabını yanıtlamaya başlıyoruz. Oyuna başlarken öncelikle her oyuncuya birer tane okey ıstekası verilir. Bu ıstekalar oyuncunun taşları sağlıklı şekilde düzmesine yarar. Her oyuncunun bir ıstakaya ihtiyacı bulunmaktadır. Oyun için 4 oyuncu gerekmektedir.

2- Taşlar masada karıştırılır ve düzgünce yerleştirilir. Tüm taşlar bu aşamada ters olmalıdır. Bu sayede oyuncular taşların nerede olduklarını öğrenemeyeceklerdir. Taşları karıştırmak önemlidir. Bu sebeple aynı bölgede bulunan taşların yerini değiştirmeyi ihmal etmeyin.

Taşların sayıları 1’den 13’e kadar devam eder. Farklı renkleri vardır. Kırmızı, sarı, Yeşil ve siyah. Her renk için aynı sayıdan iki tane bulunur.

3- Normal, geleneksel okeyde taşlar beşer beşer toplanmaktadır. 101 okeyde ise taşlar yedişer yedişer toplanmaktadır.

4-Oyuncular zar atar. En yüksek zarı atan oyuncu taş dağıtıcısı olarak oyuna başlamaya hak kazanır. Sonraki oyunlarda taş dağıtıcı saat yönünün tersi yönünde değişerek devam eder.

101 Okey Oyuna Başlama

101 nasıl oynanır merak edenler için oyuna başlama zamanı geldi. Oyuna başlayacak olan oyuncu dağıtıcı kişinin hemen sağındaki kişidir. İlk taş atan oyuncu mevcut pozisyonuna göre işine yaramayacak olan taşı atar. Atılan taşın yüzü görünebilecek şekildedir. Diğer oyuncular bu taş seçebilmelidir.

İlk oyuncuda tam olarak 22 adet taş olur ve diğer oyuncularda 20 adet taş olur ve oyun bu şekilde başlar.

2- Oyun başladığı andan itibaren ıstekada bulunan taşların toplam sayısının 101 olması gerekmekte. Toplam per sayısı 101’e uluşan oyuncu elini açabilir ancak daha sonrasında yere taş atması gerekmektedir. Eğer oyuncu oyunu bitirecekse elinde fazladan bir taş bulundurması lazım. Yoksa o oyuncu oyununu bitiremez.

Herkesin severek oynadığı 101 okey bu şekilde oynanmaktadır. 101 nasıl oynanır sorusu aslında bu kadar değildir. Oyunun kurallarını da bilmeniz gerekmektedir.

101 Okeyde Toplama Nasıl Yapılır?

101 okeyin nasıl oynandığını size anlattık. Fakat 101 okeyde toplama yapmakta oyunu bilmek kadar önemli bir nokta. O yüzden 101 okeyde nasıl toplama yaparsınız onu da sizlere anlatalım;

 • Oyun başladığı andan itibaren tüm oyuncuların ellerinde bulunan 21 adet taş ile per yapması gerekmektedir.
 • Per yaptığınız taşlar, elinizde 3 adet taş varsa ortasında ki taş hesap edilir. Şu şekilde daha net anlatabiliriz; mavi 10-11-12 taşları elinizde mevcut ve perinizin ortasında 11 sayısı mevcut. Eğer elinizde toplam olarak 5 per var ise mevcut olan her perin ortadaki sayısını toplamanız gerekmektedir. Bundan sonra ise sayıların toplamı bizlere 34 sayısını vermelidir.
 • 101 nasıl oynanır sorusundan daha karmaşık bir konu puan hesaplamak. Elinizde ki perlerin ortasında bulunan sayıları hesapladığınızda, eğer 33 sayısı çıkıyor ise o zaman yapmanız gereken yanlar sayesinde toplama işlemini gerçekleştirmek.

Örnek verecek olursak; elinizde sarı 11-12-13, mavi 9-10-11 ve kırmızı 11-12-13  perleri mevcut. Perlerin ortasında bulunan sarı 12 + mavi 9 + kırmızı 12 taşlarını toplarsınız. Bu şekilde ortaya çıkan sayı 33 olur. Ancak bu durumda sizin ihtiyacınız olan 34 sayısını karşılamak için yanlara ihtiyaç duyarsınız.

Para kazandıran uygulamalar ile nasıl para kazanıldığını öğrenmek için mutlaka yazımızı okuyun!

 1. Yanları hesaplarken perinizde fazladan mevcut olan rakamları toplamanız gerekmektedir. Yani şu şekilde; toplam 33 sayısına sahipsiniz ve perlerinizden birisi 2-3-4-2 şeklinde ise burada yan olarak kabul edilen rakam 2’dir. Hesaplama sırasında 33×3=99 olarak karşımıza çıkar. Sizin oyunu bitirmeniz için 101 sayısına ihtiyacınız vardır. Yan olarak alınan 2 rakamı, 99 sayısına eklenir ve 101 sayısı elde edilir.

Bu şekilde sizde oyunu oynadıktan sonra hesaplama işlemlerini rahatlıkla yapabilirsiniz. 101 nasıl oynanır konusunda en önemli yer bu kısım olarak karşımıza çıkmaktadır. O yüzden bu noktaları atlamadan sıkı bir şekilde öğrenmeniz gerekmektedir.

101 Okey Nasıl Biter?

101 nasıl oynanır belirttikten sonra gelelim oyunda nasıl biteceğinize. Oyunun bitmesi için oyuncunun elindeki taşların toplamının 101 olması gerektiğini belirtmiştik. Oyunda bulunan açılmış taşlara oyuncu ayrıca kendisi taşlarından ekleme yapabilir. Bu işlemi yapabilmek için oyuncunun 101 sayısına ulaşmış olması ve elini açmış olması gerekmekte.

101 okey oyununda bir elin bitmesi için oyunculardan bir tanesi ıstekasında bulunan taşları masaya atmalı. Elbette bunu yapabilmek için yukarıda belirttiğimiz şartlar gerçekleşmelidir. Oyun halen tamamlanamamış, alınmamış taş destesinin bulunduğu alanda taş kalmamış ise bu durumda oyuncuların ellerinde bulunan taşlar sayılır. Sayılan taşlardaki puanlar oyunculara eklenir.

Elini açmamış olan oyunculara 202 puan verilir. Oyuncular ellerindeki tüm taşları oynamış ise bu durumda -101 puan alacaklardır.

101 Okey ile Klasik Okeyin Farkı Nedir?

Hepimizin severek oynadığı okeyin farklı bir türü olarak 101 okeyde mevcuttur. Okey ile 101 okeyin aralarında bazı değişikler mevcuttur. 101 nasıl oynanır burada daha keskin bir şekilde normal okeyden ayrılmaktadır. Bu değişikler ise şu şekildedir;

 • 101 okey normal okeyden farklı olarak 14 taşla değil, 21 taşla oynanır. Oyundaki ilk göze çarpan farklılık bu olsa gerek.
 • Gösterge seçeneği mevcut değildir.
 • 12-13-1 per olarak kabul edilmez
 • Normal okeyde bulunan kasa 101 okeyde bulunmaz
 • Okeyde olduğu gibi tüm eli dizerek, eli bitirerek oyunu kazanmaya gerek yoktur. Eliniz bitmediği halde elinizi açabilirsiniz. En az cezayı alan oyuncu ya da oyuncular oyunu kazanır.
 • Soldan taş atabilmeniz için elinizi açmanız gerekir. Yoksa ortada bulunan taşı almanız gerekmektedir.

Okey ile 101 okeyin arasında fark ise bu şekildedir. Okey ile 101 okeyin arasında farklılıklar bulunsa da temel olarak aynı oynanış mantığına sahiptir. Bu yüzden okey 101 nasıl oynanır konusuna bakmadan önce de okeyi de öğrenmenizde fayda olacaktır.

101 Okeyde Ceza Sistemi Nedir?

101 nasıl oynanır sorusunun cevabında sona doğru yaklaşıyoruz. Bu aşamada sırada ceza sistemi bulunuyor. Aşağıda saydığımız eylemleri gerçekleştiren oyuncu 101 ek ceza ile değerlendirilir.

 • Jokeri ıstakaya çıkaran bir oyuncu,
 • Oyunculardan bir tanesi masada bulunan sete eklenebilecek bir taşı atarsa,
 • Oyunculardan birisi elini açmaya kalkar ve elindeki taşların 101 puana denk gelmediği anlaşılırsa,
 • Bir oyuncu masaya birden fazla taş atarsa ve geri alırsa

101 ceza puanı ile cezalandırılır.

101 Okeyde Puan Nasıl Hesaplanır?

101 okeyin puanlama işlemleri biraz farklılık göstermektedir.

101 okey nasıl oynanır sorusuna verilecek cevabın tam anlamıyla manalı olabilmesi iyi bir puanlamadan geçer. Oyunda kazanan kişi eksi puanla ödüllendirilir. Kalan 3 oyuncu da ellerinde kalan taşlara göre ceza ile karşılaşırlar. Hesaplamada sıradan olan taşlar için 100 değer verilir. Oyuncularda oynanmamış joker varsa 101 ceza puanı ile cezalandırılır.

Kazanan oyuncunun joker dışında bir taş atarak oyunu bitirdiği durumlarda;

 • Kazanan oyuncu -101 puan alır,
 • Diğer oyuncular ellerindeki taşlar kadar ceza puanı alırlar,
 • Çift toplayan oyuncular ellerindeki taşların iki katı kadar ceza puanı alırlar,
 • Elinde 21 taş bulunan ve elini açamamış oyuncu 202 ceza puanı alır,

Kazanan oyuncu, oyunu joker atarak bitirirse;

 • Kanan oyuncu -202 puan alır,
 • Diğer oyuncular ellerindeki taşların iki katı kadar ceza puanı alırlar,
 • Çifte giden oyuncu elindeki puanın 4 katı kadar ceza puanı alır,
 • Elinde 21 taş bulunan ve açılmamış oyuncular 404 puan alır,

Oyunculardan bir tanesi, diğer oyunculardan taşlarını açmadan önce 21 taşın tamamını bir seferde bitirtirse ve bu işlemi joker olmadan tamamlarsa;

 • Kazanan oyuncu -202 puan alır,
 • Diğer oyuncular 404 puan alır,

Bu şekilde de 101 nasıl oynanır hakkındaki tüm soruların cevapları mevcuttur. Sizlerde 101 oynamaya başlayarak eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular(SSS)

101 nasıl oynanır kısaca?

101 Okey Nasıl Oynanır?

101 okey nasıl oynanır? okey 101, 4oyuncuyla oynanır ve birden fazla tur ile oyun devam eder. Oyundaki ana tema en az puanlaoyunu tamamlayabilmek.

Turların sonunda en az puanı yakalayan oyuncu, oyunu kazanır. Oyuncualrın puanları ellerinde kalmış olan taşlardan hesaplanır. örneğin; bir adet siyah 3, 3puanı anlatırken, bir adet kırmızı 11, 11 puanı gösterir.

101 Kaç tane dizilir?

Neden 101 Okey?

Oyuna başlarken öncelikle bir adet dağıtıcı kişi belirlenir. Dağıtıcı, oyundaki oyunculara 21 adet taş dağıtırken kendisine 22 taş alır.

Kalan tüm taşlar masada oyuncular tarafından görünmeyecek şekilde ters çevrilir. Sadece bir taş en üstte oyuncuların görebileceği şekilde açıkta durur.

101 en fazla kaç el oynanır?

101 nasıl oynanır diye düşünenlerin araştırdığı konulardan birisi de oyunun en fazla kaç el oynandığıdır. 101 oyunu tercihen 3 veya 5 dileyenler için 11 el oynanması mümkündür.

101 de baraj kaç?

101 okey oyununda el açmak için oyuncunun sayısının en az 101 olması gerekiyor. elinizi doğru şekilde açabilmek için aynı numaraya sahip renklerden set halinde 3 yada 4 yada aynı renklere sahip sıralı set olması gerekmektedir.

ekishaberleri

10 yıllık teknoloji ve internet üzerine olan bilgi birikimimle özgün yazılar hazırlamaya gayret ediyorum. Ziyaretçiler için faydalı olabilecek içerikler hazırlamak en büyük hedefim. Özellikle android uygulamala rv ekullanım alanlarını inceleyerek içerikler üretmeye çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu