1 Ton Kömür Fiyatı 2022 Yılında Ne Kadar?

Kış aylarının kapımızı çalmasıyla beraber doğalgazın bulunmadığı ev ve iş yerlerinde ihtiyaç duyulan kömür miktarı şu günlerde artmış durumda. Hal böyle olunca 1 ton kömür fiyatı 2022 yılında nasıl bir seyir göstereceği merak konusu olmuş durumda.

Özellikle ülkemizin doğu kesiminde kalorifer ısıtmasında kullanılan 1 ton kömür fiyatını sizler için araştırdık.

Kömür fiyatları 2022 yılı içerisinde bulunduğumuz şu günlerde büyük zamlarla karşılaştı. Bu durumdan kömür satıcıları da olumsuz etkilendi. Sattıkları kömürü yerine koyabilmek için ceplerinden extra para çıkması nedeniyle çok sayıda kömür satıcısı iflas noktasına gelmiş olabileceği düşünülmekte.

Geçtiğimiz eylül ayında kömüre %33,72 zam geldi. Ardından Ekim ayında ikinci bir zam ile %28,69 oranında bir artış gerçekleşti. Böylece arka arkaya iki ay içerisinde zamlarla beraber toplamda 1 ton kömür fiyatı %72 zamlanmış oldu. Bu süre zarfında dolar kurunda meydana gelen yükseliş kömür fiyatında yeniden artışa neden oldu. Fiyatların artmasıyla kafası karışan vatandaş 1 ton kömür fiyatını merak ederek yoğun bir araştırma içerisine girdi.

1 Ton Kömür Fiyatı Ne Kadar?

Kış aylarının bastırmasıyla ev ve iş yerlerinin ısıtmada kullandığı kömür miktarı iyiden iyiye arttı. Özellikle doğalgazı bulunmayan konutlar hem evde yakmak için hem de kalorifer sistemlerini çalıştırmak için kömür fiyatlarını yakından takip ediyor.

Mutlaka Okuyun: Migros Çalışma Şartları 2024

1 ton kömür fiyatı 2022 yılı itibari ile 6000TL’nin üzerinde alıcı bulmaktadır. (Bu yazıyı hazırlarken yaptığımız araştırmada bir ton kömür satan kişilerin 6000TL ile 11.000TL aralığında fiyatlar belirlediğine de rastladık).

Kömür satışı yapan esnaflarla görüşüldüğünde yurt dışından dolar üzerinden aldıkları kömürü yurt içerisine sattıklarından dolayı, kur artışıyla kömür fiyatının olumsuz etkilendiklerini belirtiyorlar.

1 Torba Kömür Fiyatı 2022 Ne Kadar?

1 torba kömür fiyatı da tıpkı 1 ton kömür fiyatı gibi şu günlerde araştırma konusu oldu. Özellikle yüklü alım yapamayan dar gelirli ailelerce torba kömür daha çok tercih edilmekte. 1 torba kömür fiyatı mart ayı içerisinde bulunduğumuz şu günlerde;

 • En uygun 1 torba kömür fiyatı 153TL seviyelerinden satışa sunulmuş görülüyor.
 • Fulyak Soba Kömürü (Ithal Rus) 7500-8000 Kalori 25KG : 298,55TL
 • Tercihiniz yerli linyit kömür olursa 1 torba yerli linyit kömür 153TL,(25KG)
 • İthal Sibirya kömür 25KG 1 torba fiyatı 236TL
 • İthal Sibirya Kömürü 150 kg 1400TL
 • Polyak Soba Kömürü 279TL,

NOT: Fiyatlar 19.07.2022 tarihlidir.

Türkiye’de En çok Kullanılan Kömür Türleri Hangileri?

Türkiye’de en çok karşımıza çıkan kömür çeşidi linyit kömürüdür. Rezerv açısından bakacak olursak 15 milyar ton linyit rezervinin ülke topraklarında olduğunu biliyoruz. Ancak rezerv olarak bulunan linyitin yaklaşık %68’inin ısıl değeri düşüktür. Bu nedenle de evlerde ya da iş yerlerinde kullanılmayıp, termik santrallerde kullanılması daha uygun bulunmuştur.

 Taş kömürü yatakları ile Karadeniz Ereğli havzası Türkiye’nin en büyük linyit rezervinin olduğu yerdir. Bunlar dışında ülkemizdeki linyit yatakları aşağıdaki yerlerdedir.

 • Gülşehir,
 • Zonguldak,
 • Tunçbilek, Tavşanlı Kütahya
 • Bolu, Mengen,
 • Merzifon,
 • Afşin, Elbistan
 • Kükürtlü,
 • Soma, Eynez, Işıklar

Türkiye’de en iyi kömür hangisi?

Ülkemizde en kaliteli kömür olarak Antrasit kömür bilinmektedir. Antrasit kömürü, katı fosil en kaliteli yakıt türüdür. Karbon oranı %95’tir. Su oranı son derece düşüktür. Ayrıca en sert kömürdür. Antrasit kömür yandığında diğer kömürlere göre daha çok ısı verir.

Linyit mi daha kaliteli taş kömürü mü?

Taş kömürünün kalorifik değerine baktığımızda 5732kcal/kg ‘dır. Bununla beraber karbon içeriği yüksek olup nem içeriyi düşüktür.

Linyit ise; kalorifik değeri 477kcal/kg olan bir değere sahiptir. Karbon içeriği düşük olup nem oranı yüksektir.

Kömür alırken nelere dikkat edilmeli?

1 ton kömür fiyatı ne kadar sorusunu merak eden kişilerce araştırılan bir diğer konu kömür alırken nelere dikkat edilmeli? sorusudur.

İster yerli olsun iter ithal kömür, boyut olarak 18mm-1500mm aralığında olmasına dikkat edin. Boyut olarak kullandığınız ızgaradan küçük kömürler yanmadan ızgara altına düşer. Buda hem ısıl hemde maddi kayba neden olur. Bunlar dışında kömür alırken;

 • Kömürün ısı gücünü kütlesi değil kalorisi verir. Boyut olarak büyük kömürün sizi daha iyi ısıtacağını düşünmeyin. Karlosice daha zayıf2 ton kalitesiz kömür tercih etmektense 1.2ton kalorisi yüksek kömürle daha iyi ısınabilirsiniz.
 • Kömür satın alırken kömürün kalorisine mutlaka bakın.
 • Yerli kömür tercihiniz ise kalorisi en az 4000 kcal/kg olmalı, ithal kömür ise 6000 Kcal/kg olması gerekmektedir.
 • Alacağınız kömürün nemi yüksek ve kalorisi düşük ise bu durum kömürün kalitesiz ve size pahalıya mal olacağını gösterir. Çünkü nemi yüksek olan kömürü yakmak için daha fazla kömüre ihtiyaç duyarsınız. Bu nedenle satın alacağınız kömürün nemine dikkat etmelisiniz.
 • Kömür ithal ise nem oranı %10’u geçmemelidir.
 • Nem değerinin kalorisi yoktur. Etrafa ısı veren ve bizi ısıtan kömürün kalorisidir.
 • Kömürlerin bir kısmı zaman içerisinde nemini kaybeder. Böyle kömürler ufalanır ve toz haline gelir. Bu tür kömürleri tercih etmeyin.

ekishaberleri

10 yıllık teknoloji ve internet üzerine olan bilgi birikimimle özgün yazılar hazırlamaya gayret ediyorum. Ziyaretçiler için faydalı olabilecek içerikler hazırlamak en büyük hedefim. Özellikle android uygulamala rv ekullanım alanlarını inceleyerek içerikler üretmeye çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu